Regina Osowicka (ur. 10 października 1932 w Wejherowie, zm. 1 lipca 2014 tamże) była wybitną polską dziennikarką, publicystką, nauczycielką i działaczką regionalną, znaną z głębokiego zaangażowania w badanie i popularyzację historii Wejherowa oraz Kaszub.
Edukacja i kariera zawodowa
Po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, Osowicka poświęciła się pracy dziennikarskiej i publicystycznej. Współpracowała z wieloma lokalnymi i regionalnymi mediami, w tym z “Dziennikiem Bałtyckim”. Jej pasja do edukacji zaowocowała pracą nauczycielską w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, gdzie przez lata kształciła kolejne pokolenia młodzieży. Dodatkowo prowadziła autorski program w lokalnej telewizji TTM, w którym dzieliła się swoją wiedzą i pasją do historii regionu.
Twórczość literacka
Regina Osowicka jest autorką licznych publikacji poświęconych historii Wejherowa i jego mieszkańców. Do jej najważniejszych dzieł należą:
- “Bedeker wejherowski” (1996) – przewodnik po historii i kulturze miasta.
- “Wejherowo w anegdocie” (1997) – zbiór opowieści i ciekawostek związanych z Wejherowem.
- “Piaśnica. Miejsce martyrologii i pamięci” (2001) – praca poświęcona tragicznym wydarzeniom w Piaśnicy.
- “Leksykon wejherowian” (2008) – biografie zasłużonych mieszkańców miasta.
- “Wejherowski kalejdoskop” (2012) – refleksje i wspomnienia związane z regionem.
Jej publikacje stanowią cenne źródło wiedzy o historii i kulturze Wejherowa oraz Kaszub.
Działalność społeczna i upamiętnienie
Osowicka była aktywną działaczką społeczną, pełniąc funkcję wiceprezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Mogiłami Piaśnicy, gdzie angażowała się w upamiętnianie ofiar zbrodni hitlerowskich. Za swoje zasługi została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu jej wkładu w rozwój i promocję miasta, w 2015 roku skwer w Wejherowie został nazwany jej imieniem, a na jego terenie umieszczono ławeczkę pomnikową z jej podobizną.
Regina Osowicka pozostaje w pamięci jako osoba, która z pasją i oddaniem dokumentowała oraz promowała dziedzictwo kulturowe Wejherowa i Kaszub, inspirując kolejne pokolenia do poznawania i pielęgnowania historii regionu.
Dodaj komentarz