Grzegorz Paweł Wojewski „Ferrum”

Grzegorz Paweł Wojewski ps. „Ferrum” (ur. 13 września 1901 r. w Gościcinie koło Wejherowa, zm. prawdopodobnie 28 stycznia 1945 r.) – żołnierz, inżynier, bohater wojenny i komendant naczelny Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski w latach 1943–1945.

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej – jego ojciec Józef Wojewski był właścicielem młyna i dużego majątku w Gościcinie. Młody Grzegorz uczęszczał do Gimnazjum Klasycznego w Wejherowie, gdzie zdał maturę w 1922 roku, a następnie studiował budownictwo maszyn na Politechnice Gdańskiej. Po studiach odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy w Śremie, a później pracował jako kierownik cegielni w Bolszewie i dzierżawca cegielni w Wejherowie.

Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku służył w 2 Morskim Pułku Strzelców jako dowódca plutonu. Walczył m.in. na Kępie Oksywskiej, a po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej, z której został zwolniony dzięki biegłej znajomości języka niemieckiego i kwalifikacjom technicznym.

Po powrocie do Wejherowa od razu zaangażował się w konspirację. Najpierw działał w organizacji „Polska Żyje”, a od 1942 roku w strukturach TOW Gryf Pomorski. W marcu 1943 roku objął funkcję komendanta naczelnego tej największej na Pomorzu organizacji niepodległościowej. Był inicjatorem licznych akcji zbrojnych, m.in. ataku na lotnisko w Strzebielinie. Kierował strukturą wojskową, organizował sabotaż i dywersję, a także rozbudowywał struktury na całym Pomorzu.

Poszukiwany przez Gestapo, ukrywał się w Chełmży i Mniszku koło Grudziądza. Według różnych źródeł jego śmierć nastąpiła 28 stycznia 1945 roku, ale jej okoliczności do dziś pozostają niejasne. Jedna z wersji mówi o aresztowaniu przez NKWD i zamordowaniu, inna – o śmierci z wycieńczenia w marszu do obozu. Istnieje też teoria, że został zatrzymany w Robakowie i zginął po brutalnym śledztwie w Wejherowie.

Dziś jego postać upamiętnia tablica pamiątkowa na placu Jakuba Wejhera – odsłonięta we wrześniu 2001 roku. Grzegorz Wojewski pozostaje jednym z najważniejszych, choć wciąż niedostatecznie znanych bohaterów Kaszub i polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *