Profesor Wiesław Laskowski

Wiesław Marek Laskowski (ur. 24 lutego 1978 roku w Wejherowie) to polski fizyk teoretyczny, specjalizujący się w podstawach mechaniki kwantowej oraz teorii informacji kwantowej. Od 2020 roku pełni funkcję prorektora ds. badań naukowych na Uniwersytecie Gdańskim.

Edukacja i kariera naukowa

Wiesław Laskowski ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie w 1997 roku. Następnie podjął studia na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego, które ukończył w 2002 roku. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w 2007 roku na podstawie rozprawy pt. “Nieklasyczne korelacje układów złożonych z wielu kubitów”. W 2014 roku uzyskał habilitację, a w 2020 roku otrzymał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych.

Działalność naukowa

Profesor Laskowski prowadzi badania dotyczące splątania kwantowego oraz nieklasycznych korelacji w układach wielokubitowych. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych i współpracuje z renomowanymi ośrodkami badawczymi, takimi jak Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium oraz Atommagkutató Intézet w Debreczynie. Kierował projektami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki, Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz międzynarodowymi projektami w ramach współpracy z Deutsche Forschungsgemeinschaft.

Funkcje administracyjne

W latach 2016–2020 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki i rozwoju na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2020 roku jest prorektorem ds. badań naukowych tej uczelni. Jest również przewodniczącym Rady Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej.

Związki z Wejherowem

Jako rodowity wejherowianin, profesor Laskowski utrzymuje więzi z rodzinnym miastem. W 2022 roku wygłosił wykład inauguracyjny pt. “Fizyka kwantowa na straży prywatności” podczas inauguracji roku akademickiego w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie.

Profesor Wiesław Laskowski jest cenionym naukowcem, którego prace przyczyniają się do rozwoju fizyki kwantowej oraz promują polską naukę na arenie międzynarodowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *